Dodatek suszu z lucerny do pożywienia dla zwierząt hodowlanych roślinożernych sprzyja zachowaniu przez nie dobrego zdrowia. Lucerna znana jest od wieków jako roślina lecznicza i przyspieszająca wzrost tuczników, a także zwiększająca laktację u zwierzęcych matek karmiących.
Czy można podawać suszoną lucernę bez ograniczeń?
Podawanie suszonej lucerny zwierzętom roślinożernym powinno być traktowane jako dodatek do karmy podstawowej lub jako suplement diety. Jeśli zwierzęta są chore, wychudzone lub bardzo ciężko pracują, wówczas podawanie suchej lucerny powinno być zwiększone. Ustalenie konkretnych porcji lucerny należy powierzyć weterynarzowi.
Lucernowy susz warto mieszać z sianem, uważając, aby to sucha trawa była głównym posiłkiem. Niemniej lucerna wskazana jest do codziennej suplementacji zwierząt. Wpłynie to na zadowalające zdrowie, dobry wygląd sierści lub piór, zniweluje rozstrój żołądka u zwierząt i ochroni (zwłaszcza konie wyścigowe) przed chorobą wrzodową układu trawiennego. Warto lucernę podać koniowi jako ostatni posiłek przed zawodami wyścigowymi, w jakich wierzchowiec będzie uczestniczył.
Żywienie królików hodowlanych suszem z lucerny – czy to dobry pomysł?
Króliki lubią wszelkie suche jadalne przez niego roślinki. Najważniejszym składnikiem jego diety jest zwykłe siano, ale dobrze, gdy znajdą się w nim zioła, w tym lucerna. Jeżeli zależy nam na szybkim wzroście królików, warto do siana dorzucać suszoną lucernę. Ma ona sporo białka, które wpływa na przyspieszony wzrost tuczników.
Królicza matka karmi swoje młode mlekiem i ponieważ w jednym miocie może być nawet do 12 sztuk młodych, warto pomóc królicy w laktacji, podając jej susz z lucerny. Z chwilą, gdy młode zaczną jeść zwykły pokarm, zmniejszyć należy dodawanie lucerny, aby nie doszło do przebiałkowania samicy. Lucerna jest przeciwwskazana, gdy króliczka jest w ciąży.
Młodym króliczkom po odstawieniu od wymienia królicy można podawać siano wymieszane z suszoną lucerną. Oczywiście susz to nie jest jedyny pokarm dla królików (zarówno młodych, jak i dorosłych) choć podstawowym, którego nie należy wymieniać na inny pokarm. Do niego dodajemy małą ilość warzy i owoców. Oczywiście zapewnijmy im stały dostęp do czystej wody z kranu.
Susz z lucerny dla krów, jałówek i byków – jak karmić bydło lucerną?
Karmienie bydła lucerną jest dobrym nawykiem gospodarza. Należy jednak pamiętać, że krowa cielna nie może jeść lucerny, gdyż grozi jej przedwczesny poród lub poronienie we wczesnym stadium ciąży. Krowy, które nie są brzemienne lub już są matkami, jak najbardziej powinny dostać lucernowy susz, aby wzmocnić swój organizm po ciąży i po porodzie oraz aby mieć wystarczającą ilość mleka dla cielaka.
Cielakowi podajemy lucernę dopiero po zakończonym okresie karmienia wymieniem, gdy będzie miało około 6-8 miesięcy. Cielaki dzięki suszonej lucernie będą rosły prawidłowo i w miarę szybko.
Jeżeli chcemy, aby krowa po odstawieniu cielaka nadal dawała mleko, lucerna powinna znaleźć się u niej w codziennej porcji pożywienia jako pasza treściwa.
Byczki karmimy lucerną w celu zwiększenia ich masy ubojowej.
Buhaje również powinny dostawać susz z lucerny, aby były zdrowe i mogły służyć swoim wartościowym nasieniem.
Oprócz lucerny, jaką podajemy bydłu, należy również umożliwić mu dostęp do łąki, gdzie będzie mogło naskubać sobie świeżej trawy razem z ziołami rosnącymi na pastwisku. Pamiętajmy również o podawaniu tym zwierzętom warzyw, owoców i obierków z nich, aby dieta była urozmaicona, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Najnowsze komentarze