Jak prawidłowo dobrać lampy do salonu, kuchni i jadalni

Lampa do kuchni, lampa do jadalni czy lampa do salonu – wszystkie wymagają gruntownego przemyślenia. Można pomyśleć, że wybór właściwego oświetlenia do domu to błahostka. Tymczasem planowanie stylu i rodzaju lamp w mieszkaniu to czynność, która powinna być wykonywana tuz po zaplanowaniu umeblowania naszego lokum.

Właściwe oświetlanie pomieszczeń

Dawno, dawno temu, gdzieś w krajach Wschodu pojawiła się lampa Alladyna, w której uwięziono dżinna, spełniającego życzenia. Zakup odpowiedniej lampy do naszego domu to czynność nie tylko prozaiczna, ale także obarczona pewnym mistycyzmem. Dobranie właściwego oświetlenia wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie czy tez wydajność pracy. Sztuczne światło powinno być zbliżone do tego naturalnego, ale różne czynności wymagają od nas innego oświetlenia. Aby pracować potrzebujemy intensywnego światła, zaś w strefie relaksu bardziej przytłumionego. Dlatego też każde pomieszczenie w domu – w zależności od spełnianej funkcji – powinno dysponować innym światłem. Takowe mogą zapewnić m.in oświetlenie główne, lampy dekoracyjne lub lamki miejscowe.

Lampa w salonie to kluczowy punkt świetlny

Salon to miejsce szczególne, pełniące zarówno funkcję reprezentacyjną, jak również będące centrum życia domowników. Lampy do salonu powinny być dostosowane przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Do wysokich można dobrać stylowy i funkcjonalny żyrandol lub dużą lampę wiszącą, w pokoju o niskim suficie lepiej sprawdzi się natomiast plafon. Pamiętajmy, że najczęściej w salonie powinniśmy dysponować jednym światłem głównym, a do wieczorów przy telewizorze możemy dobrać różnego rodzaju lamki stołowe, kinkiety, wysokie lampy stojące. Nie bójmy się dekorowania salonu. Dodatkowa lampa, która jest nietuzinkowa może nie tylko być ozdobą, ale cieszyć nasze oczy np. gdy czytamy książkę.

Oświetlenie w kuchni i jadalni

W kuchni i jadalni liczą się przede wszystkim posiłki – komfort ich wykonywania i spożywania, dlatego warto zaopatrzyć się w oświetlenie punktowe. Sprawdzi się ono np. nad blatem, pod szafkami, ale może również być umieszczone w suficie, aby wydzielać odrębne strefy kuchenne. Lampy do kuchni w formie wiszącej sprawdzą sie także np. nad zlewozmywakiem. Jeśli nasza kuchnia połączona jest z jadalnią, warto oddzielić te dwie strefy. Jeśli natomiast jadalnia jest usytuowana poza kuchnią możemy pomyśleć o bardziej oryginalnym oświetleniu. Lampy do jadalni powinny być wiszące lub punktowe, aby oświetlać posiłki i zapewnić komfort ich spożywania. Dobierając rodzaj lamp możemy też bawić się stylem i dobrać lampy do jadalni z kryształkami czy lampy do jadalni z drewnem. Te pierwsze zapewnią rodzaj prestiżu, drugie ocieplą wnętrze.

Ważne, aby przy wybieraniu odpowiednich lamp do poszczególnych pomieszczeń nie kierować się jedynie tradycją czy samą funkcjonalnością. Dziś na rynku możemy odnaleźć lampy w wielu kształtach i kolorach, tradycyjne czy awangardowe. Każde z nich powinno zatem również cieszyć nasze oko.

Author: factoryapartments.pl