Lampy stojące z rurek hydraulicznych

Industrialne lampy stojące bardziej przypominają instalację wodną albo stary wynalazek niż typowe oświetlenie biurkowe. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in. metalowe rury hydrauliczne. Skąd fenomen tego surowego, wręcz ascetycznego designu?

Lampy stojące w stylu industrialnym od kilku sezonów cieszą się dużą popularnością zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i klientów szukających sposobu na doświetlenie modnego salonu, sypialni czy biura. Sam styl industrialny przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Jego historia sięga połowy XX wieku, gdy po zakończeniu wojny i upadku rynku zbrojeniowego, Nowy Jork borykał się z kryzysem przemysłowym. Opuszczone hale fabryczne wymagały ponownego zagospodarowania. Ogromnymi, zbudowanymi z cegieł, betonu lub stali pomieszczeniami szybko zainteresowali się młodzi artyści, ponieważ duże, zimne i puste przestrzenie sprzyjały kreatywności. Wkrótce mieszkania te zaczęto nazywać „loftami”. Od tego momentu rozpoczął się nowy trend w budownictwie mieszkaniowym. Lofty tworzy się dzisiaj zarówno ze starych, jak i nowopowstałych lokali. Jednak do uzyskania specyficznego, przemysłowego klimatu potrzebne są otwarte przestrzenie oraz różnorodne detale: stara cegła na ścianie, betonowa podłoga, odkryta instalacja wodna, wiszące kable czy industrialne lampy stojące. Istotną cechą stylu industrialnego jest eksponowanie tego, co w innych aranżacjach zwykle pozostaje w ukryciu.

Industrialne lampy stojące – cechy charakterystyczne

Oświetlenie industrialne wykorzystuje typowe dla fabrycznych przestrzeni elementy, materiały i formy, składając w ten sposób hołd technice, przemysłowi i mechanice. Lampy stojące zaprojektowane w tym nurcie mają za zadanie przede wszystkim skutecznie doświetlać zakamarki w zwykle bardzo wysokich i dużych pomieszczeniach. Na ogół występują one w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym (naturalny kolor żeliwa), srebrnym (ocynk) i złotym (stare złoto).

Lampy stojące z części hydraulicznych

Lampy stojące skonstruowane z metalowych złączek, kształtek i innych części hydraulicznych (potocznie zwane lampami z rur hydraulicznych) pozwalają w dowolnych wnętrzach uzyskać prawdziwie industrialny klimat. Nie potrzeba ogromnych przestrzeni. Wystarczy nawet M1. Elementów, z których lampy te są zbudowane, używają na co dzień hydraulicy do łączenia odcinków rur i montażu instalacji w trudnodostępnych miejscach. Do wyboru pozostają modele ascetyczne oraz bardziej rozbudowane, z różnymi zdobieniami, nawiązujące do epoki wiktoriańskiej i wieku pary (tzw. steampunk). Konstrukcja może posiadać zakręty i rozgałęziać się, zawierać rury o różnych średnicach, a nawet przyjmować ludzkie kształty. Lampy stojące z rurek hydraulicznych zwykle nie posiadają klosza, a jeśli już, to jest on szklany, transparentny, przypominający dużą żarówkę. Alternatywą dla klasycznego abażuru bywa też metalowa, ażurowa klatka. W industrialnych lampach bez kloszy bardzo ważną rolę odgrywa żarówka. Z przemysłowym trendem najlepiej komponują się stylizowane żarówki Edison.

Dla kogo lampy stojące z rur?

Lampy stojące z części hydraulicznych polecamy miłośnikom modnych i użytecznych dekoracji. Wbrew pozorom, pasują one nie tylko do przestrzeni industrialnych. Mogą dopełnić aranżację przestronnego loftu, nowoczesnego apartamentu i niewielkiego mieszkania. Sprawdzą się jako dodatkowe oświetlenie salonu, sypialni, biura, poddasza, a nawet łazienki. Rewelacyjnie komponują się z białymi ścianami, cegłą, kamieniem i naturalnym drewnem.

 

Author: factoryapartments.pl